Severní Morava a Slezsko - turistický region
Průmyslový region? Ne - hory, lesy, turistika, lázně...
Region Severní Morava a Slezsko zahrnuje především území Moravskoslezského kraje a část krajů Olomouckého a Zlínského.
Tento region je dále rozdělen na 6 turistických oblastí: Beskydy-Valašsko, Ostravsko, Poodří, Opavské Slezsko, Těšínské Slezsko a Jeseníky s podhůřím.
Severní Morava a Slezsko je malebné území, rozčleněné horskými hřebeny a zvlněnými kopci, je krajem se širokými horizonty úrodných rovin či krásných výhledů na sever do otevřené krajiny polské slezské nížiny. Jižními svahy hor se otevírá do úrodného Pomoraví a Moravské brány, východní část tvoří svérázný kraj označovaný jako Valašsko, na západě se stal turistickou dominantou nepříliš dotčený masiv Jeseníků a Rychlebských hor. Zdejší region je protkán hustou sítí značených turistických stezek a cyklotras.
Centrem oblasti je Ostrava, mezi nejnavštěvovanější památky patří zámek v Hradci nad Moravicí, hrad Hukvaldy, Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm, poutní místo Maria Pomocná nad Zlatými horami aj.
Potenciál tohoto regionu vychází především z přírodních horských destinací Beskyd a Jeseníků, které jsou v kontrastu s nížinatými rovinatými oblastmi ve střední části regionu podél toků řek. Oblasti s nejnižší hustotou osídlení jsou v kontrastu s Ostravskem jako druhým nejhustěji osídleným regionem v ČR po Praze. V kontrastu se zde setkávají největší rozloha chráněných území a zároveň nejvyšší průmyslová koncentrace v regionu. Je zde druhý nejvyšší potenciál lázeňství v ČR.
V některých oblastech je tento region zcela výjimečný.
Města regionu se snaží renovovat a zdůraznit svou výjimečnost a historickou tradici, proto můžeme obdivovat krásu historických center měst, jako jsou Nový Jičín, Bruntál, Frýdek-Místek, Karviná nebo Opava. Najdeme zde i celou řadu krásných zámků - Velké Losiny, Hrádek nad Moravicí, Fryštát nebo Bruntál.
Nejvíce navštěvovanou částí regionu jsou bezesporu Jeseníky a Beskydy, kam se turisté mohou vydat v létě na pěší túry či si v zimě zalyžovat. Agroturistika se dá provozovat na mnoha místech, stejně tak i jízda na koni. Pro rybolov jsou vhodné podmínky na řekách či rybnících.
Pro region jsou převažující tyto produktové řady:
- celoroční - turistika, lázeňství
- letní - cykloturistika, venkovská turistika a agroturistika, koupání, rybaření, vodní sporty
- mimosezonní - cykloturistika, venkovská turistika a agroturistika, vodní sporty a rybaření
- zimní - lyžování a rekreační cestovní ruch
Výchozími předpoklady pro rozvoj cestovního ruchu jsou tyto přednosti regionu:
- poloha regionu
- upřednostňování Jeseníků a Beskyd jako mezinárodních turistických destinací, image lyžařského regionu
- potenciál návštěvníků z vlastního regionu
- potenciál pro celoroční rekreaci a turismus
- pestrá nabídka turistických atraktivit a zvláštností - technické památky, folklór, dřevěná architektura aj. na relativně malém prostoru
- silný a známý sektor lázeňství nabízející vyhledávané léčebné procedury
- atraktivita krajiny zčásti horského a podhorského typu a její využitelnost pro rekreaci a aktivní trávení volného času
- hustá síť značených pěších a cyklotras
- silný potenciál průmyslových a technických památek a objektů využitelných pro cestovní ruch
- letiště s mezinárodním provozem v regionu
- dostatečná kapacita ubytovacích zařízení
- velký počet a kvalita informačních center
- vstřícnost místních obyvatel k návštěvníkům regionu
Vize rozvoje cestovního ruchu vycházejí z výše uvedených charakteristik a předností a strategicky se zaměřují na vybudování a rozvoj marketingové pozice regionu a zvětšení nabídky cestovního ruchu, rozvoj infrastruktury cestovního ruchu, metody a formy podpory prodeje produktů cestovního ruchu a zlepšení úrovně doprovodných služeb a alternativních programů, zajištění rozvoje lidských zdrojů a také vytvoření široce přijatelného systému řízení cestovního ruchu.