Ministerstvo pro místní rozvoj – základní činnosti
- Celostátní koordinace fondů EU – Spolupráce s orgány EU – Územní agenda EU
- Veřejné investování – Veřejné dražby a realitní činnosti
- Regionální politika – Cestovní ruch – Bytová politika
- Územní plánování a stavební řád
Odbor strategií a analýz regionální politiky a politiky bydlení zajišťuje zejména působnosti ministerstva jako ústředního orgánu státní správy ve věcech regionální politiky, a to především na základě zákona č. 248/2000 Sb., o podpoře regionálního rozvoje, výkon státní správy v oblasti poskytování státní pomoci při obnově území postiženého živelními a jinými pohromami podle zákona č. 12/2002 Sb., o státní pomoci při obnově území, a zabezpečování úkolů výzkumu a vývoje v oblastech souvisejících s působnostmi ministerstva. Odbor dále spravuje Katalog agend v Registru práv a povinností v rámci své působnosti dle zákona č. 111/2009 Sb., o základních registrech, ve znění pozdějších předpisů.
Členění odboru :
- Oddělení rozvoje venkova
- Oddělení řízení strategie regionálního rozvoje
- Oddělení urbánní politiky a strategií
- Oddělení pohřebnictví
- Oddělení koncepce dostupného bydlení
- Oddělení analýz a strategie bytové politiky
Strategie regionálního rozvoje ČR (2021 - 2027) – usnesení vlády č. 775/2019 Sb.
Ambicí Strategie regionálního rozvoje ČR 2021+ je stanovit hlavní cíle regionálního rozvoje v horizontu 7 let, resp. definovat v souladu se zákonem č. 248/2000 Sb., o podpoře regionálního rozvoje hlavní cíle regionální politiky státu v období let 2021–2027. Hlavním smyslem SRR je identifikovat, ve kterých tematických oblastech je potřebný či žádoucí územně specifický přístup, a definovat, jaké (odlišné) intervence by měly být realizovány v odlišných územních kontextech tak, aby byla podporována konkurenceschopnost, snižovány regionální disparity a nalézána řešení podporující udržitelný rozvoj území. Strategie je členěna do šesti strategických cílů:
- Metropolitní území
- Aglomerace
- Regionální centra a jejich venkovské zázemí
- Hospodářsky a sociálně ohrožení území
- Strukturálně postižené regiony
- Kvalitní plánování regionálního rozvoje
Koncepce rozvoje venkova
Koncepce rozvoje venkova je postaven na rozsáhlých vědecko-výzkumných vstupech, na šetřeních v území mezi lokálními a regionálními aktéry, ale také na diskusích s nejdůležitějšími aktéry rozvoje území.
Koncepce vymezuje pět typů venkova, k nimž jsou přiřazeny jednotlivé rozvojové aktivity. Díky jejich realizaci bude venkov při úspěšné realizaci koncepce „územím, ve kterém se dobře žije, a o němž se zároveň říká, že se v něm dobře žije.“ Tak, aby byl venkov atraktivní pro bydlení, práci a podnikání, rozvoj cestovního ruchu apod. Aby se na venkově žilo dobře, musí být zajištěna dostatečná infrastruktura a vybavenost venkovských sídel, výkonné, stabilní a diverzifikovaná ekonomika venkova umožňující seberealizaci obyvatel venkova, zdravý, rekreačně atraktivní a klimaticky stabilní životní prostředí venkova, rozvoj lidského a sociálního kapitálu na venkově, rozvoj víceúrovňového strategického plánování a řízení rozvoje venkova.
Konkrétní parametry aktivit, včetně zdrojů pro realizaci a odpovědných subjektů, budou součástí Akčních plánů SRR ČR 21+.
Akční plán Strategie regionální politiky ČR
Akční plán realizace SRR (dále „Akční plán“) je krátkodobým realizačním plánem, jehož cílem je rozpracování a konkretizace aktivit samotné Strategie regionálního rozvoje ČR a zároveň reaguje na aktuální potřeby v oblasti regionálního rozvoje České republiky.
Akční plán je naplňován jak finančními, tak nefinančními nástroji. Nejvýznamnějším finančním nástrojem pro realizaci Akčního plánu jsou Evropské strukturální a investiční fondy, tematické zaměření národních dotačních programů je širší a pokrývá i oblasti, které není možné z evropských zdrojů financovat (např. podpora cestovního ruchu). Akční plány jsou zpracovávány pro dvouleté období.
Územní dimenze
Územní dimenze je přístupem regionální politiky, jehož cílem je koncentrovat finanční prostředky evropských i národních zdrojů do specifických typů území. Územní dimenze tak zajišťuje co možná nejefektivnější využití disponibilních finančních zdrojů. Podporovány jsou jednak aktivity posilující konkurenceschopnost (v závislosti na rozvojový potenciál) ČR a také aktivity přispívající k vyrovnávání územních disparit (ve vztahu k vnitřní diferenciaci území a koncentraci problémů ekonomického, sociálního či environmentálního charakteru).
Územní dimenze bude naplňována na úrovni ESI fondů dvěma způsoby, buď individuálními projekty prostřednictvím výzev zacílených na konkrétní typy území, nebo integrovanými projekty v rámci realizace integrovaných nástrojů.
Analýza disparit, rozvojových potřeb a růstového potenciálu je zpracována za problémové oblasti v Dohodě o partnerství. Na ni navazují operační programy a PRV, v rámci kterých byly identifikovány regionální problémy, rozvojové potřeby a priority, na které je následně zaměřena podpora fondů ESI pro období 2014–2020 v ČR. „Jako východisko analýzy a identifikace potřeb byly využity národní rozvojové priority (NRP) pro období 2014–2020, které si ČR stanovila jako základ celého programovacího procesu 2014– 2020.“
Na základě Dohody o partnerství a programů byly analyzovány níže uvedené problémové oblasti. Na ty problémy, které mají územní rozměr, jsou řešeny v rámci jednotlivých typů územní dimenze.
- Dopravní infrastruktura a dostupnost/mobilita
- ICT infrastruktura
- Energetická infrastruktura
- Fungující trh práce
- Sociální začleňování, boj s chudobou a systém péče o zdraví
- Veřejná správa
- Ochrana životního prostředí
- Změna klimatu
- Moderní a kvalitní vzdělávací systém
- Efektivní výzkumný a inovační systém
- Konkurenceschopné podniky
Národní dokument k územní dimenzi
Národní dokument k územní dimenzi (NDÚD) navazuje na problémy stanovené Dohodu o partnerství a identifikuje konkrétní územní průměty relevantních programů ESI fondů na úrovni specifických cílů a opatření. NDÚD pro každý specifický cíl či opatření uvádí typ identifikované územní dimenze, aktivity, kterých se územní dimenze týká, rozsah územního zacílení, kritéria pro vymezení území, podklad pro vymezení a další podmínky, které musí být splněny (např. soulad se strategií).
Na základě provedených analýz byly identifikovány typy území či funkčních celků, v nichž je účelné řešit daný problém větší intenzitou podpory či cíleně soustředit podporu z ESI fondů z důvodů efektivnějšího vyřešení problému či posílení jeho potenciálu.
Metodický pokyn IN (MPIN) - využití integrovaných nástrojů upravuje
Typy území či funkčních celků
Územní dimenze | Typ území |
---|---|
pro řešení sociálního začleňování | sociálně vyloučené lokality |
pro řešení problémů v oblasti trhu práce a podnikání | hospodářsky problémové regiony a území s vysokou mírou nezaměstnanosti |
v oblasti sociální a vzdělávací sféry | účelově vymezené funkční regiony řešící dané téma v oblasti sociální a vzdělávací sféry |
zaměření na dopravní dostupnosti | dopravní linie a koridory |
zaměření na oblast životního prostředí | specifická území v rámci životního prostředí |
zaměření na rozvoj měst a jejich zázemí | rozvojová a urbánní území |
pro rozvoj venkova | území pokryté MAS |
jiné vymezení územní dimenze | ostatní specifická území |
Alokace pro územní dimenzi
Alokace (mld. Kč) | Podíl alokace územní dimenze na celkové alokaci (%) | |
---|---|---|
Projekty ze zacílených výzev | 105,0 | 17,3 |
ITI | 38,2 | 6,4 |
CLLD | 15,8 | 2,6 |
celkem | min 180,5 | 27,6 |
Integrované nástroje
V České republice je integrovaný přístup s využitím ESI fondů realizován prostřednictvím dvou integrovaných nástrojů – Integrovaných územních investic (ITI) a Komunitně vedeného místního rozvoje (CLLD).
Použití příslušného integrovaného nástroje je možné na základě zpracované a schválené integrované strategie, která musí primárně vycházet ze specifických cílů/opatření programů ESI fondů, identifikovaných pro daný typ integrovaného nástroje Národním dokumentem k územní dimenzi.
Integrovaná strategie musí být odvozena od stanovených závazných ukazatelů příslušných programů ESI fondů a přispívat k jejich naplnění. Dále musí respektovat popis problémových oblastí v Dohodě o partnerství a intervenční strategii programů, z nichž bude financována. Musí rovněž vycházet ze specifik a potenciálu řešeného území.
Alokace finančních prostředků na územní dimenzi, která je naplňována výše uvedenými integrovanými nástroji, vyčleněné v jednotlivých operačních programech a Programu rozvoje venkova, jsou uvedeny v Národním dokumentu k územní dimenzi. Přípravu a realizaci integrovaných nástrojů upravuje Metodický pokyn pro využití integrovaných nástrojů v programovém období 2021-2027.
- Integrované územní investice - ITI
Jsou nástrojem realizace územní dimenze v metropolitních oblastech / aglomeracích celostátního významu. Jedná se o nový nástroj uplatnění integrovaného přístupu s využitím Evropských strukturálních a investičních fondů, který je realizován na základě zpracované a schválené integrované strategie.
ITI jsou určeny pro metropolitní oblasti/sídelní aglomerace s koncentrací nad 300 tisíc obyvatel.
Cíl: posilování konkurenceschopnosti silně urbanizovaných území
- Komunitně vedený místní rozvoj – CLLD
Je veden Místními akčními skupinami (dále MAS) a je uskutečňován na základě integrovaných a víceodvětvových strategií místního rozvoje. Rozvoj je koncipován s ohledem na místní potřeby. Tento přístup v území MAS tvořeném správními územími obcí s méně než 25 000 obyvateli, kdy maximální velikost MAS nepřekročí hranici 100 000 obyvatel a nebude menší než 10 000 obyvatel.
Cíl: podpora rozvoje venkovského prostoru
Výzkum pro regiony v působnosti Ministerstva pro místní rozvoj
Priority výzkumu pro MMR:
- výzkum a vývoj v oblastech regionální politiky, cestovního ruchu, územního plánování, politiky bydlení;
- výzkum a vývoj, který povede k efektivnější návaznosti na Evropskou legislativu v rámci Národních orgánů pro koordinace.
V oblasti výzkumu se činnost ministerstva soustřeďuje na definování výzkumných potřeb, certifikaci metodik výzkumu, uplatnění výsledků výzkumu v regionech a současně i na podporu invence v regionech a obcích.
Gestorem výzkumu je na platformě MMR Odbor strategií a analýz regionální politiky a politiky bydlení. Ve spolupráci s Technologickou agenturou ČR zajišťuje certifikace metodik výzkumu, vývoje a inovací v rámci výzkumných programů.
Manuál pro zpracování certifikované metodiky výsledků výzkumu, vývoje a inovací, stejně jako vzor smlouvy o uplatnění, akceptovaný formulář oponentního posudku nebo kontakty na odpovědné pracovníky, naleznete na oficiálním webu MMR.