Český ráj - turistická oblast
Turistická oblast Český ráj je totožná s turistickým regionem Český ráj a rozkládá se na území tří krajů: Královéhradecký, Liberecký a Středočeský.
Český ráj je nejstarší chráněnou oblastí u nás. Pískovcová skalní města, brány, věže a jeskyňky společně se zříceninami středověkých hradů propůjčují této krajině pohádkovou atmosféru. Velmi zajímavá je lokalita Hruboskalska, zalesněného hřebenu mezi Hrubou Skálou a Turnovem, kde se můžeme obdivovat bizarním pískovcovým útvarům, vytvářejícím skalní město s více než 400 pískovcovými věžemi a vyhlášenými horolezeckými oblastmi Maják, Kapelník nebo Dračí skály. V Podtroseckých údolích najdeme soustavu osmi rybníků, která byla vybudována již v 16. století. Západně od vrchu Mužský se nacházejí Drábské světničky, které jsou pozůstatkem středověkého skalního hradu, vybudovaného na sedmi pískovcových blocích. Východně od vrchu se rozprostírají Příhrazské skály s hlubokými kaňony a se 178 pískovcovými skalními věžemi.
Narazíte zde nejen na Valdštejnovy stopy, ale i četné místní speciality - bramboráky nebo kyselo. Pro milovníky cyklistiky je zde připraveno na 260 km tras, které jim pomohou důkladně poznat region. Celá oblast nabízí všechny druhy aktivní dovolené s horolezectvím, raftingem, jízdou na koni, ale i léčení a regeneraci. Je zde pestrá nabídka atrakcí - Pohádkový les ve Všeni, Jičín-město pohádek, Valečovské slavnosti a historických reminiscencí - Hrubá Skála a Valdštejn.
Najdeme zde i jiné hradní zříceniny - Valdštejn, Rotštejn, Frýdštejn, Valečov, Kozlov, Pařez aj. nebo zámky a lidová architektura - Kopicův, Bičíkův a Boučkův statek a Vesec u Sobotky.
V mimořádně členité krajině jsou i známá pískovcová skalní města - Hruboskalské skalní město, Prachovské, Klokočské, Betlémské, Příhrazské a Borecké skály, Drábovna a skalní města Kalich a Chléviště u Besedic se svými rostlinnými a živočišnými společenstvy.
Několik příkladů rozvojových produktů pro danou oblast tak, jak byly navrženy:
- arboretum na Hrubé skále a jeho okolí a vytvoření osvětového areálu znamená péči o obnovené arboretum, jeho rozšíření, likvidaci nevhodné semenné plantáže na Bukovině a rehabilitaci zámeckého parku v původním rozsahu a jeho naplnění osvětovým obsahem
- realizace přírodně rekreační zóny Turnov-Dolánky - podle studie regenerace se jedná o vytvoření tůně či slepého ramene, odpočinkového zázemí, dřevěných prolézaček, "lázní" atd.
- areál volného času v Radvánovicích-Šťastná země - zaměření na trávení volného času a vybudování přírodního parku s nabídkou prolézaček, lezeckých stěn a bludišť v keřích, vodního programu, ukázek klasických řemesel, venkovských strojů a zvířat, místo pro konání slavností, společenských a kulturních akcí
- zvelebení přírodních tábořišť na Svitačce a Vidláku znamená zvýšení hygienické úrovně tábořišť, zlepšení soukromí a přírodního rázu těchto zařízení
Nejvyšší hora Českého ráje je Kozákov - 744 m. Je dominantou kraje a skrývá dodnes poklady v podobě polodrahokamů v tzv.peckách - achát, jaspis, ametyst, chalcedon, citrín, záhněda a křišťál. Hora byla cílem hledačů drahokamů již v pravěku, ve středověku se zde těžily drahokamy, které vyzdobily i kapli sv.Kříže na Karlštejně. Pohled z hory má neopakovatelné panorama od Krkonoš po Orlické hory, Trosky, Ralsko, Liberec a Ještěd.
Hrad Trosky se stal se svojí výraznou siluetou jakýmsi symbolem Českého ráje. Byl vybudován v letech 1380-90 Čeňkem z Vartenberka na dvouvrcholovém čedičovém sopouchu jako nedobytný hrad: dvě věže na Panně a Babě, obytné budovy a celý hrad chráněný trojitým pásmem hradeb a systémem bran. Přesto byl několikrát vypálen a zůstal v troskách.
Hrad Michalovice leží nad údolím Jizery nedaleko Mladé Boleslavi. Jedná se o zříceninu gotického hradu ze 13. století, ale již v 16. století opuštěného. Má charakteristickou nakloněnou věž zvanou Putna, podkopanou při hledání pokladů v 19. století. Na věži je pamětní deska o návštěvě K. H. Máchy.
Zámek Sychrov byl přestavěn v novogotickém stylu na začátku 19. století na místě, kde stávala tvrz již v 15. století. Uvnitř najdeme autentické novogotické interiéry s bohatou řezbářskou výzdobou a cennými uměleckými sbírkami obrazů, skla, porcelánu, cínu a sklomaleb od J. Z. Quasta. Je zde i královské apartmá, ve kterém pobývali francouzský král Karel X., pruský král Vilém a císař František Josef I. Okolo zámku je anglický park.
Původně gotický hrad Skála byl založen kolem r. 1350, v 16.století byl přestavěn na renesanční zámek Hrubá Skála, který byl později barokně rozšířen a romanticky přestavěn v 19. století. Místo je známé např. natáčením pohádky Princ Bajaja. Nedaleko jsou lázně Sedmihorky.
Zámek Hrubý Rohozec v Turnově byl původně gotický hrad ze 13. století, který byl přestavěn renesančně, barokně a klasicistně. Historické interiéry zámku mají část původního zařízení a je zde umístěna expozice bydlení a odívání od renesance po secesi ve
20-ti místnostech.
Zámek Humprecht je raně barokní, původně lovecký zámeček postavený pro Humprechta Jana Černína z Chudenic podle návrhu Carla Luraga. Zámek má unikátní tvar velké kulaté věže. Uvnitř si můžeme prohlédnout historické interiéry, zejména hodovní síň s vynikající akustikou a je zde umístěno i muzeum Sobotecka.
Drábské světničky jsou zbytky skalního hradu na pískovcové hraně plošiny vrchu Mužský nedaleko Mnichova Hradiště. Místo bylo osídleno již ve 13. století a v 15. století zde vznikl hrad. Do pískovcových skal bylo vytesáno na 30 světniček, skalní bloky byly propojeny dřevěnými mosty a jsou přístupné po kamenných a dřevěných schodech. Jako úkryt sloužily ještě za 2. světové války.
V Turnově se již v 16. století vyrábělo sklo, v Hamrech byly první hutě a na Kozákově se hledaly polodrahokamy a vše se potom v Turnově upravovalo a brzy začalo i brousit a obchod vedl k dalšímu posilování tradice zpracování polodrahokamů, drahokamů a šperků.
Roubený Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova je považován za nejkrásnější roubenou stavbu u nás. Byl postaven v r. 1716 a nabízí expozici lidového nábytku a nářadí z Turnovska.
Bozkovské dolomitové jeskyně jako jediné v ČR vznikly ve vápenitých a křemitých dolomitech. Stěny a stropy zdobí stalaktity nejrůznějších tvarů a barev. Rozkládá se zde také největší podzemní jezero v Čechách. Jeskyně leží na severním svahu obce Bozkov. Vchod do podzemí byl odkryt ve 40. letech 20. století, ale teprve v r. 1957 byl objeven systém chodeb částečně zatopených vodou.
V Rovensku pod Troskami můžeme navštívit unikátní dřevěnou čtyřbokou zvonici ze 17. století, jejíž tři zvony jsou obráceny srdcem vzhůru a do pohybu se uvádějí šlapáním. Zvony jsou pojmenovány podle českých světců, největší z nich váží 2,4 t.